Ämnen: Konst, antikviteter, auktioner

Pressinbjudan - Kulturinstitutioner i Blekinge belyser Alf Jarnestads konstnärskap

Pressinbjudan - 15 juni kl.10 Wämö center Under 2023, 100 år efter konstnären och formgivaren Alf Jarnestads födelse belyses hans konstnärliga gärning genom flera utställningar, föreläsningar, workshops och annan programverksamhet runt om i Blekinge. Kulturcentrum Ronneby konsthall uppmärksammar Alf Jarnestad genom en stor retrospektiv utställning.

På Kulturcentrum Ronneby konsthall möts skulptur, måleri och textil i berättandet om kroppslighet, tid, kommunikation och språk.

Pressinbjudan - Dansverk och vernissage

DANSVERK och VERNISSAGE Välkommen till en speciell kväll. Upplev ett dansverk inspirerat av de aktuella konstutställningarna och ta del av Between Past and Future, en utställning av studenter från Konsthögskolan i Malmö. På Kulturcentrum Ronneby konsthall möts skulptur, måleri och textil i berättandet om kroppslighet, tid, kommunikation och språk.

Ronneby kommuns kulturpris och kulturstipendium 2018

I år delar Ronneby kommun ut både kulturpris och kulturstipendium. 2018 premieras insatser inom konst och hantverk. Ronneby kommuns kulturpris 2018 tilldelas Gerd Jacobsson och kommunens kulturstipendium 2017 går till Kristoffer Grip.

Pressinbjudan - Höstens utställningar öppnar på Kulturcentrum i Ronneby

Välkommen till pressvisning av höstens 2 utställningar på Kulturcentrum, Ronneby konsthall den 13 september mellan klockan 13.00 - 15.00 FIGURINENS ÅTERKOMST curator Dennis Dahlqvist ARTAPESTRY5 en internationell textiltriennal och vandringsutställning producerad av ETF Kulturcentrum, Ronneby konsthall är den enda utställningsplats i Sverige.

utställningsbild från Kockums katalog

Pressinbjudan: Ny utställning av Kockums Emalj öppnar i Massmanska Kvarnen

Pressvisning av Färgstarka bruksföremål i emalj på Massmanska Kvarnen i Ronneby tisdag 19 juni kl 11.00. Årets emaljutställning tar utgångspunkt i Kockum Emaljs egen marknadsföring av produkterna genom 1900-talet. Välkommen till en nybyggt utställning där man kan se Kockums emalj som konsumenterna har sett dem i butiker och kataloger.

Inbjudan pressvisning: Kompromisslös design och särskilt utvalt från Skåne

Välkommen till pressvisning av två nya utställningar som öppnar på Kulturcentrum i Ronneby lördagen den 18 juni. Den ena är Utvalt, som nu visas för sista gången, som har turnerat sedan juni 2015 och har tidigare visats i Malmö, Simrishamn, Helsingborg och Hamburg. Den andra är MÖBEL(R)EVOLUTION, BLÅ STATION, med Börge Lindaus internationellt kända kompromisslösa inredningsdesign.